Joanna Brześcińska–Riccio ur. w 1959 r. w Krasnymstawie, od 1986 zamieszkała Zamościu, z którym obecnie jest ściśle związana.

 

Od 1989 roku mieszka i pracuje w Toskanii we Włoszech. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985, W tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP.

Aktualnie członek Arts Council – Rada Plastyki PSEP&ZPAP oraz wielu Stowarzyszeń Artystycznych i Akademickich we Włoszech.

Twórczość artystyczna to głownie grafika, rysunek tuszem również na płótnie (technika własna)  oraz rysunek na formach ceramicznych. Pierwsza znacząca wystawa indywidualna w 1988 w Zamojskiej Galerii Sztuki Współczesnej (obecne BWA) natomiast we Włoszech w 1990 w Cappella Medicea w Seravezza.

Udział w około 171 wystawach zbiorowych i przeglądach sztuki we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Belgii, Turcji, USA i w Polsce.

Zrealizowala ponad 35 wystaw indywidualnych we Włoszech (m.in. Piza, Florencja, Mediolan, Rzym, Wenecja) oraz we Francji, Niemczech i w Polsce, ostatnia w kwietniu 2016 i kwietniu 2017 w Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi, z okazji ktorej zostal wydany katalog artystki „Joanna Brzescinska-Riccio, Moti Cosmici” wyd. Edizioni Museo Ugo Guidi, zarejestrowanyw Centralnej Bibliotece Narodowej we Florencji i w Centralnej Bibliotece Panstwowej w Lucca jak i rowniez zostala wydana teczka z trzema grafikami z serii „Dallo Spazio al Passaggio” nr.2 w nakladzie 50 kopii p.t. „Joanna Brzescinska-Riccio. La Pietra, la Terra e le Stelle” wyd. Comitato Archivio art-doc Gierut zlozona i zarejestrowana w Instytucie Narodowym Grafiki w Rzymie (Istituto Nazionale per la Grafica, Roma).

Obecna w licznych katalogach i periodykach sztuki głównie włoskich, wśród ostatnich, w prestiżowym katalogu współczesnej sztuki włoskiej „Catalogo dell’Arte Moderna Italiana. Gli artisti italiani dal primo novecento ad oggi.” (Katalog Współczesnej Sztuki Włoskiej. Artyści włoscy z początku XX wieku do chwili obecnej) nr. 51 edycja 2015, nr. 52 edycja 2016, Wyd. Editoriale Giorgio Mondadori, Mediolan, ujęta w części obejmującej artystów wybranych przez Komisję Krytyków Sztuki wraz z szacunkiem na rynku sztuki i oceną krytyków.

W publikacjach polskich znajduje się m.in. w słowniku biograficznym pod red. Agaty i Zbigniewa Judyckich „Polonia”  wyd. PWN Warszawa, 2000 oraz w encyklopedii pod red. Prof. Zbigniewa Piaska „Wielka Encyklopedia Polonii Świata” wyd. Fundacja „Instytut Edukacji i Rozwoju” w Częstochowie i Wydawnictwo Akademii Polonijnej w Częstochowie „Edukator”, Częstochowa, 2014. Jej rysunek został wybrany na okładkę książki „Dzień Pierwszy. Wspomnienia” opracowanej przez Zbigniewa Judyckiego i Andrzeja Cedro, wyd. CAN, Warszawa, 2014.

Jest to zbiór wspomnień osobistości ze świata polityki, sztuki, kultury, nauki i sportu o dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, gdzie znajduje się również i wspomnienie artystki. Laureatka około 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki oraz za całokształt pracy artystycznej. Wielokrotne uczestnictwo w Sympozjach i Kongresach Polonii wraz z prezentacją dorobku artystycznego. Poza własną pracą twórczą poświęca się również działalności kulturalno-artystycznej w celu zbliżenia środowisk twórczych polskich i włoskich.

Pomimo, że mieszka na stałe we Włoszech utrzymuje ciągły kontakt ze swoim polskim miastem Zamość, uczestnicząc w wystawach środowiska artystycznego i życiu kulturalnym Zamościa m.in. inicjatorka i współorganizator wymiany kulturalnej środowisk artystycznych między Pizą a Zamościem 2010 – 2011 - 2012.

Twórczość recenzowana przez znanych historyków i krytyków sztuki oraz dziennikarzy i artystów m.in: Vittorio Guidi, Giuseppe Joh Capozzolo, Marilena Cheli Tomei, Manuela Antonucci, Roberta Fiorini, Massimiliano Sbrana, Alvaro Spagnesi, Dino Pasquali, Luigi Muccitelli, Bruno Chiarini, Teodosio Martucci, Giulia Sillato, Giuseppe L. Coluccia, Sandra Lucarelli, Sandro Serradifalco, Donato Conenna, Fabio Bianchi, Bruno Pollacci, Bruna Nizzola, Lodovico Gierut, Jan Wiktor Sienkiewicz, Zbigniew Judycki, Agata Kalinowska-Bouvy, Ks. Czesław Nowak, Elżbieta Gnyp, Zbigniew Kołaczek, Jerzy Tyburski, Waldemar Brzyski, Teresa Madej.  

Prace w kolekcjach publicznych m.in.: Muzeum Mandralisca w Cefalù, Archiwum Sztuki – Kolekcja Galerii GAMeC – CentroArteModerna w Pizie, Centro Artistico Documentario Itinerante “Labirinto” w Arni (Lucca), Museo Storico alla Resistenza di S.Anna w Stazzema (Lucca), Pinakoteka  Muzeum Rodolfo Valentino w Castellaneta (Taranto), Fundacja onlus “Antonio Fineschi” w Prato, Urząd Miejski w Pontremoli (Massa), Archiwum Emigracji Biblioteki UMK w Toruniu, Galerie Château D’Halloy w Europejskim Centrum  Polonijnym, Vaudricourt, Galleria Bonan Studio Arte Due w Wenecji, World Museum w Palazzo Arese Jacini w Cesano Maderno (Mediolan), Dzial Sztuki Współczesnej w Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku,  Kolekcja Ilustracji Artystycznej w BWA – Galeria Zamojska w Zamościu, Comitato Archivio artistico – documentario Gierut w Marina di Pietrasanta (Lucca), Leśmianowa Kolekcja Sztuki Towarzystwa  „Renesans” w Zamościu, Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi i inne oraz w zbiorach prywatnych we Włoszech, Polsce, Francji, Niemczech i innych

Joanna Brzescinska-Riccio w Filharmonii Lubelskiej

Międzynarodowa Konferencja Naukowa na Twierdzy. Wręczono nagrody im. Władysława Orkana

- Manifaktura Satyry 2017 - Galeria Resursa

- Manufaktura Satyry 2017 - wernisaż prac

"Continuum...", czyli wszechświat Joanny Brześcińskiej-Riccio

- Wideorelacja z wernisażu wystawy prac Joanny Brześcińskiej-Riccio

- Joanna Brześcińska-Riccio CONTINUUM w ArteHotel (fotorelacja)

Joanna Brześcińska-Riccio CONTINUUM... - wystawa retrospektywna

- „Continuum” – retrospektywna wystawa rysunku

- Zamość: Rysunki Joanny Brześcińskiej-Riccio w Hotelu Arte

Joanny Brześcińskiej-Riccio "Continuum... rysunki z ziemi włoskiej"

- Exhibitions, discovering "Continuum, drawings from Italy"

Wernisaż wystawy „Continuum… Rysunki z ziemi włoskiej” Joanny Brześcińskiej-Riccio

„Continuum... Rysunki z ziemi włoskiej” – wystawa Joanny Brześcińskiej-Riccio

- Joanna Brześcińska-Riccio: "Sztuka Śnienia" w Toskanii 

"Arte del Sofiar" un homenaje a la fundación para el trasplante de médula Ósea

-  XIV Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej

“Z ziemi włoskiej…” Rysunki tuszem Joanny Brześcińskiej–Riccio (strona 12)

W hołdzie artystkom i sztuce

Jazz Club Kosz: Sztuka Włoch bliżej widza

- The Artist's Style in Art

"The Artist's Style in Art" - wystawa włoska w Koszu

"Wielka Czwórka" i jej "Magiczny Kwadrat" w BWA

"Panta rhei..." Joanny Brześcińskiej-Riccio

- "Panta rhei..." w Koszu

„Wszystko płynie” – wernisaż

Wystawa Joanny Brześcińskiej - Riccio 

- Grafiki Joanny Brześcinskiej-Riccio na wystawie we Florencji

Galeria ,,Resursa" wystawy prac Joanny Brześcińskiej – Riccio ,,Dwie dusze. 25 lat między Polską a Italią”

Joanna Brześcińska-Riccio: "Dwie dusze", czyli między Zamościem a Italią

Recenzja z włoskiej Pizy: Polska protagonistą...

Kosmos według Joanny Brześcińskiej-Riccio

"Ai confini..." Brzescinskiej-Riccio

Piórkiem, tuszem i geniuszem

"Transitorietà" Joanny  Brześcińskiej-Riccio

Joanna Brześcińska-Riccio - tworczość

- Joanna Brzescinska-Riccio